Начало Местен фокус Българските риболовци ловят повече видове риба; диференцирано ДДС би изсветлило сивия сектор, каза Йордан Господинов
11418
Икономика

Българските риболовци ловят повече видове риба; диференцирано ДДС би изсветлило сивия сектор, каза Йордан Господинов

Списъкът на видовете в Черно море, които имат стопанско значение за страната ни, се е разширил през последните 15 години.Край бреговете на България вече се срещат и такива, които обикновено се ловят в турски и грузински териториални води, каза в интервю изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов.

| 13 Ноември 2024, 16:46 ч.
Българските риболовци ловят повече видове риба; диференцирано ДДС би изсветлило сивия сектор, каза  Йордан Господинов
Българските риболовци ловят повече видове риба; диференцирано ДДС би изсветлило сивия сектор, каза Йордан Господинов
Снимка © БТА

Списъкът на видовете в Черно море, които имат стопанско значение за страната ни, се е разширил през последните 15 години. Край бреговете на България вече се срещат и такива, които обикновено се ловят в турски и грузински териториални води, каза в интервю изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов. Изследванията на Черно море са показали, че в него има 32 или 33 вида риба, които могат да се ловят. Само десет от тях обаче на практика носят икономически ползи за България, обясни Господинов. 

В сезона на листопада в Търговище се събират около 60 тона листна маса дневно. Това съобщи управителят на общинското дружество БКС Недялко Неделчев на тематична пресконференция, на която бяха демонстрирани възможностите на мотометачна машина. 

През миналата година по данни на отдел „Екология“ към Община Търговище през есента са събрани около 900 тона листна маса. Дейностите по събиране на окапалите листа се извършват с три мотометачни машини на БКС, както и ръчно от служители на предприятието.

„Опитваме се да вкараме повече машини. Разполагаме с три мотометачни машини, една по-малка – двукубикова, която работи основно в централната градска част и парковете. Двете други машини са шесткубикови – работят в различни части на града. Има райониране, сутрин гледаме да минем централна градска част, около Втора гимназия, Първа гимназия, а след о

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) решава дали да започне повторно процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В дневния ред на заседанието за днес е включена точка, според която трябва да се реши дали да бъде приет времеви график за провеждане на процедура за избора, предложен от съдийската колегия на съвета.

Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март.

Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.

Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от В

Учредяването на Граждански съвет на "Гражданско движение за президентска република" (ГДПР) за Стара Загора беше обявено от Генади Генов в Националния пресклуб в града. Вярваме, че преминаването към президентска република ще донесе стабилност, ефективност и по-ясна отговорност в управлението на страната, каза Генади Генов, председател на ГДПР. Той официално обяви учредяването на съвета от 15 членове.

"Тази инициатива цели да обедини усилията на гражданите, експертите и обществените лидери в подкрепа на реформиране на политическа система в България. Подаваме ръка на всеки, който иска България, която заслужаваме, която децата ни заслужават", каза Генади Генов. 

"През следващите седмици ще организираме поредица от срещи в общините на област Стара Загора, за да чуем вашите идеи, въпроси, притеснения. Гражданското участие е в основата на нашето движение, защото вярваме, ч

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Цветна композиция с над 3000 теменужки оформя герба на Болярово на входа на града, съобщават от общинския пресцентър. Новото зелено пространство е посветено на 50 години от обявяването на Болярово за град, които се навършиха през тази година.

В стилизиран вид с цветя са изобразени символите на герба. Дъбовите листа символизират оптимизма, зъбните колела – промишлеността, житният клас – хляба и растениевъдството, което е преобладаващ сектор на местната икономика, трите лъча – минералните извори, посочват от крайграничната община.

По повод юбилейната за града годишнина на входа на Болярово бе издигнат и 18-метров пилон с националното знаме в началото на октомври т. г. Болярово става град с държавен указ от 4 септември 1974 г. Официалният празник на Болярово бе тържествено отбелязан на 26 октомври – Димитровден, припомня .

"Сред тях са цацата, миджида, барбуна, лефера, калкана, черната морска мида, акулата, бялата мида, сафрида. Рапанът също е в този списък. Вече имаме осем предприятия за преработката му. 30 на сто от флота традиционно се занимава с улов на рапани, когато разбира се не е заровен в пясъка. Доскоро Европейският съюз го считаше за инвазивен вид, тъй като е пришелец. Той напада мидите, наруши популацията на черната морска мида, благородната стрида изчезна, част от белите миди също са обект на хищническия им набег. Така или иначе на нас ни е определено едно количество, което трябва да ловим. Ние обаче ловим 3 или 4 пъти по-малко от разрешеното. Запасът край българските брегове, съгласно научните доклади, е доста голям", посочи д-р Господинов. 

По думите му, черноморската акула също е вид, който се лови, но сравнително рядко. При нас консумацията е повече атракция, затова и количествата на улова са по-малки. "А и тя не попада в нашата икономическа зона – акулата в Черно море живее доста на Изток, при делтата на река Дунав, край бреговете на Украйна, където все по-трудно се стига. Лови се и по специален начин. Миналата година сме уловили около 15 тона. А според наблюденията на ЕС, ако ловим между 160 и 200 тона на годишна база няма никакъв проблем", каза още Йордан Господинов и добави, че всички видове от стопанско значение в Черно море са обект на някакъв вид наблюдение. 

"Това, че определени видове са под наблюдение не е лошо, защото виждаме какво се случи с хамсията. Години наред тя не живееше край българските брегове. Срещата се основно край Турция и Грузия. През последните години обаче дойде при нас. Няма нищо загадъчното в наблюдението на видовете. Учените си поставят за цел онези видове, които стопански ловим в големи количества. Всеки вид трябва да се пази, за да може да има поминък за хората. И няма значение дали сте инвестирали във фабрика, кораби, а даже и в една единствена лодка, с която се зарежда ресторантче, рибата трябва да се пази. Бизнесът подкрепя това, защото има и хора, които работят в сивия сектор – предпочитат нещо да уловят, да го продадат. Но тези, които имат работници, оборудване, сграден фонд, търгуват в целия свят, не могат да си позволят просто ей така да свърши вида рапан или цаца и край – затварят предприятието", каза изпълнителният директор на "Бг Фиш". 

По-висока квота за улов на калкан

82,5 тона за една година. Толкова е квотата за улов на калкан, която България получи по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (ГКРСМ) в Рим. Същата квота бе определена и за Румъния.  Увеличението е трайна тенденция, която се случи благодарение на общите усилия на Европейския съюз, контролните органи, учените и не на последно място бизнеса, счита Йордан Господинов. Той подчерта, че през последните години контролът е засилен, което даде положително отражение върху популацията на калкан и особено на младите форми. 

Стара Загора се включва в националната кампания за безопасно шофиране „Аз ще бъда отговорен шофьор“, организирана от Министерството на образованието и науката. Инициативата се провежда в партньорство със Спортен клуб (СК) „Автоцар Рали“ и автомобилния състезател Илия Царски, който се състезава за екипа. Това съобщиха от Община Стара Загора.

Целите на кампанията са в бъдещите водачи на моторни превозни средства (МПС) да се формира отговорно отношение към управлението на автомобил, да се стимулира познаването и спазването на правилата за движение при управление на превозно средство, да се покажат основните рискове, свързани с неправилен избор на скоростта на движение. 

Обучението за старозагорските ученици ще се проведе на 26 ноември в Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“, информираха от Общината.&

За пета поредна година по повод Въведение Богородично и Деня на християнското семейство, които отбелязваме на 21 ноември, свещеници от Софийската митрополия даряват кръв на нуждаещи се пациенти във Военномедицинска академия (ВМА). 

По същия начин, както светената вода и свещеното писание ни помагат, за да достигнем до надеждата, което е от Бога, така чрез тази дейност навръх празника Въведение Богородично, определено да бъде и Празник на християнското семейство, показваме, че има начини, чрез които да помогнем не само на нашето собствено семейство, а и на чуждите семейства, каза предстоятелят на храм „Св. Пророк Илия“ в кв. „Княжево“ иконом Дилян Цветков. Той допълни , че кръводаряването навръх този светъл празник е добър повод да се помогне на другите, дори на онези, които не познаваме. По думите му, особено сега, когато светът е разтърсен от толко

Пожарникарите са реагирали на 71 сигнала за произшествия през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.

Потушени са общо 51 пожара. Пострадал е един човек. Вчера в 13:39 ч. е получено съобщение за пожар в къща в с. Черногорово, общ. Пазарджик. Пострадал е мъж на 60 г., с изгаряне по лицето и ръцете. Бил е приет за лечение в МБАЛ – Пазарджик.

Преки материални щети има при 21 пожара, от които 13 - в жилищни сгради, един - в спомагателни, временни или паянтови постройки, четири - в транспортни средства, и три - други. Извършени са 15 спасителни дейности и помощни операции, от които три при катастрофи в транспортни средства.

Регистрирани са пет лъжливи повиквания.

Личността на Мустафа Кемал  Ататюрк е интересна и с това, че неговият пример за развитие по европейски образец е България. Това заяви на среща с читатели в Смолян Явор Сидеров, преводач на българското издание на "Ататюрк. История на идеи" на М. Шюкрю Ханиоглу. Книгата бе представена на в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян. 

„Ататюрк няма привилегията да е пребивавал дълго време в Западна Европа, той се стреми да превърне Турция в един свят, който не е посещавал и не познава директно. Най-прекият му опит от модернизираща се по западен образец страна е България“,   посочи Сидеров. Според него Мустафа Кемал е бил  толкова силно  впечатлен от всичко, което е видял в България,  че превръща този опит в политика, в конкретна програма за модернизация в Република Турция. Преводачът уточни, че "Ататюрк. История на идеи" отв

Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.

Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д

"От коментарите на риболовците и риболовните организации считаме, че младите екземпляри още в пролетния период нарастват доста интензивно, което ни показва, че в морето има достатъчно храна и най-вероятно морето е доста по-чисто, отколкото беше преди. Това имаше тежест за взетото от Европа решение, защото тя не взема случайни решения за увеличение на квотите за улов на риба. Още повече, когато имаме предвид, че рибата намалява в световен мащаб като следствие на свръхулова и замърсяванията, затоплянето на световния океан, промяната на климата и други дейности, извършвани от човека, които влияят на рибите. Рядко се случва да се увеличи квота и то в нашите географски ширини, където знаете, че правилата трудно се налагат, законите обикновено трябва да се налагат, а не да се прилагат. Но това решение е добър знак за България, за министерството на Земеделието и храните, за контролните служби и най-вече за рибарския сектор и организациите, които имаме. Дали 82 тона са достатъчно или не – никога не е достатъчно, защото на рибарите, ако има бъде разрешено ще ловят повече, но трябва да има принципи и правила докъде можем да стигнем. 82 тона не са малко. През последните години не можем да ги уловим поради други причини като КОВДИ, военни положения, учения, забрани за улов", допълни д-р Господинов. 

Контрол и самоконтрол 

Наблюденията на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти показват, че все по-често секторът осъществява конкретни действия за самоконтрол при улова на риба и отглеждането на аквакултури.  

"Такова нещо съм наблюдавал в Испания и Великобритания например. Тоест рибари участват в контрола – кой къде лови, в какъв район, с какво и се докладват, ако има нередности. Не сме много далеч от момента, в който самите рибари масово ще започнат да докладват на институциите кой не спазва правилата и кой примерно не докладва уловите си. Защото това, което се води като статистика в България не е истинска статистика. Каква ще бъде тя, когато няма информация за примерно 200 или 500 лодки, които са влезли днес в морето и са уловили по 50-100 килограма сафрид или паламуд и не го отчитат никъде? Има много рибари, които не искат да членуват в асоциация точно подари тази причина, за да могат да реализират там нещо мъничко. Но това не е тенденция за развитие, това не е европейско. Аз съм на мнение, че трябва да има контрол и най-вече прозрачност", заяви Йордан Господинов. Той отчете, че Бг Фиш работи активно с институциите, има постоянна връзка с научните институти и почти винаги участва в дискусиите за прилагането на нови мерки и правила. "Трябва да кажем, че България доста се разви. Има много добри браншови асоциации. А нашата функционира повече от 20 години", допълни той. 

Към днешна дата в междубраншовата Асоциация на преработвателите на рибни продукти "Бг Фиш" членуват 48 фирми. От тях 27 са преработватели. Рибовъдите са 16 при общо 720 ферми за аквакултури в страната. Флотът на асоциацията наброява 53 кораба, с които се осъществява 64 на сто от улова у нас. За сравнение общият брой на регистрираните риболовни съдове в България е 1714. Д-р Господинов посочи, че българските фирми в сектора не отстъпват на тези в останалите части на Европа. Родни производители изнасят продукция за Азия, Северна Америка и в много от европейските страни.  "Скариди например България внася от Камбоджа и продава в Западна Европа", каза Господинов. 

Декарбонизацията на риболовния сектор 

"Секторът ни е доста динамичен. Още с появата на тази тема на европейско ниво ние започнахме да я разглеждаме. Миналата година имахме представителство на една срещите по темата, която се проведе във Варна. Там обсъдихме именно декарбонизацията на бранша. Имаше предимно български участници, които не оперират в България. Те представиха доста интересни технологии за пестене на гориво в корабите, за промяна на конструкцията им,  модернизация. Дори за промяна на двигателите и видовете горива", разкри Йордан Господинов. Той е категоричен, че процеси по ориентирането към зелените решения в промишлеността текат и в България. 

"Ние не сме по-далеч от поставените цели за намаляване на вредните емисии от нашите партньори в Европа. Трябва обаче да се отбележи, че нашият флот и румънският взети заедно представляват една осма от флота на Турция. Черно море не е много богатона видове и няма много голям флот. Но все пак декарбонизацията не касае само вредните емисии, които се генерират от изгорелите газове от дизеловото гориво, използвано в корабите. Тя касае и намаляването на разхода. В момента у нас се работи по няколко проекта. В един от тях, който е на Института по океанология, участва и кораб на "Бг Фиш". Там се изследва промяна на инженерната конструкция на траловете, олекотяване на мрежите. Наскоро разбрах, че е постигнато десет на сто намаление на използваното гориво в следствие на приложени инженерни промени. Ние например даваме предложение да се подмени и обшивката на корабите. Нашите плавателни съдове са остарели. Те са тежки, тромави, с много метални конструкции. В някои арабски страни например дават предложение за боядисване на корпусите със специални бои, които да намалят триенето, обшиване с пластмасови елементи. Това са все неща, които могат да се приложат в България, защото размерът на нашите кораби не позволява примерно монтирането на водородни двигатели. Това са много тежки системи, а нашите кораби са твърде къси – по 24 – 25 метра. Те са такива заради късата и висока вълна в Черно море", разясни изпълнителният директор на "Бг Фиш". 

Целите 

В Националната програма за морско дело, рибарство и аквакултури има направление в посока опазване на околната среда, включително се отпускат и средства за реализирането на различни проекти в тази посока. България всъщност не може да разпише нормативен документи без включването на такава точка и това не важи само за сектор рибарство. Господинов припомни, че България и Румъния имат създаден Консултативен съвет за Черно море, който заседава в Констанца или Варна на ротационен принцип. 

"Една от последните срещи беше насочена към климатичните промени. Бяха изнесени много интересни данни от български учени. Основното в момента е повишаването на температурата на морето, азотните "бомби", които се излизат в него и водят до повишен цъфтеж на определен планктон, който отнема кислорода, което пък създава неблагоприятна среда за рибите. Ние подкрепяме политиката, която се води у нас за изграждането на повече пречиствателни станции, по-малки изпускане на отпадъчни води", каза експертът. 

Д-р Господинов, подчертавайки, че не е експерт в тази област, изрази мнение, че водородът от Черно море може би трябва да се използва за целите на икономиката на България. Той добави, че внедряването на хибридната технология на задвижване в корабите е все още твърде сложен процес, което прави изцяло електрически кораби за стопански риболов все още абстрактна идея. 

"Не мисля, че не се развиваме. Ние сме малък, но динамичен сектор. Имаме много модерни предприятия в България. Изградиха се по-малки пристанища, надяваме се да бъдат направени и още. България е експортно ориентирана, но и внасяме суровини. Имаме отлични преработватели. Всичко това са дейности с висока добавена стойност", каза той. 

Войната е в морето 

От "Бг Фиш" са на мнение, че 2025 година ще бъде ключова за изпълнението на проекти, финансирани по програмата на рибарство на ЕС. А основният акцент ще бъде поставен върху изграждането на ферми за аквакултури в много държави предвид все по-ярката тенденция за спад на рибните запаси в световен мащаб. 

"Войната е в морето, там са бомбите, там са забраните за плаване, там са военните учения. Всички останали стачкуват, искат нещо, защото били ощетени от войната в Украйна например. Ние изкарахме много тежък период след началото на тази война. Справихме се обаче благодарение на подкрепата на институциите. Сега са отворени приемите по програмата за морско дело и рибарство и това е много важно. Нека всички представители на сектора да се възползват от европейските фондове, защото тази програма (Морско дело и рибарство) ще има своя пик през 2025 година. Тя ще продължи до 2027 година. Но 2025 година ще бъде най-силна по отношение изпълнението на проекти по програмата. Тенденцията в ЕС, която вярвам и Бг ще прегърне е изграждане повече ферми за аквакултура. Предвид намаляването на рибата в световния океан ще се залага на развъждане. Процедурите, предвид многообразието на институциите, които контролират водите, са малко тромави у нас, но мисля че трябва да се възползваме от водните басейни, които имаме. Рибата не е само ценна храна, трябва да присъства повече на масата на българина", каза д-р Йордан Господинов. 

Според него е добре в България да има диференцирана ставка на ДДС за рибата. "Не говоря за луксозни храни, а по-скоро за рибата, която се консумира най често. Ние имаме достатъчно риба, но 10 на сто ДДС на рибата ще осигури по-лесен достъп на хората до нея. Не се очаква падане на цената при една такава мярка. Цената ще се увеличава, ако няма достатъчно, а в световен мащаб рибата намалява така или иначе. Ако се намали ДДС-то за риба обаче много голяма част от "сивия сектор" ще бъде изсветлен", счита Господинов. Според вътрешно изследване Бг Фиш до миналата година консумацията на риба в България се е равнявала на 10 килограма на глава от населението на годишна база. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефект ...
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания относно здравословното хранене. В открито занятие на тема „Цветовете на здраве ...
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши в община Ловеч
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков.  Той припомни, че за втори път държавата предоставя св ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Тикер в 04:38 ч.
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Си ...
Начало Местен фокус
11418
Икономика

Българските риболовци ловят повече видове риба; диференцирано ДДС би изсветлило сивия сектор, каза Йордан Господинов

Списъкът на видовете в Черно море, които имат стопанско значение за страната ни, се е разширил през последните 15 години.Край бреговете на България вече се срещат и такива, които обикновено се ловят в турски и грузински териториални води, каза в интервю изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов.

| 13 Ноември 2024, 16:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Българските риболовци ловят повече видове риба; диференцирано ДДС би изсветлило сивия сектор, каза  Йордан Господинов
Българските риболовци ловят повече видове риба; диференцирано ДДС би изсветлило сивия сектор, каза Йордан Господинов
Снимка © БТА

Списъкът на видовете в Черно море, които имат стопанско значение за страната ни, се е разширил през последните 15 години. Край бреговете на България вече се срещат и такива, които обикновено се ловят в турски и грузински териториални води, каза в интервю изпълнителният директор на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти "БГ Фиш" д-р Йордан Господинов. Изследванията на Черно море са показали, че в него има 32 или 33 вида риба, които могат да се ловят. Само десет от тях обаче на практика носят икономически ползи за България, обясни Господинов. 

В сезона на листопада в Търговище се събират около 60 тона листна маса дневно. Това съобщи управителят на общинското дружество БКС Недялко Неделчев на тематична пресконференция, на която бяха демонстрирани възможностите на мотометачна машина. 

През миналата година по данни на отдел „Екология“ към Община Търговище през есента са събрани около 900 тона листна маса. Дейностите по събиране на окапалите листа се извършват с три мотометачни машини на БКС, както и ръчно от служители на предприятието.

„Опитваме се да вкараме повече машини. Разполагаме с три мотометачни машини, една по-малка – двукубикова, която работи основно в централната градска част и парковете. Двете други машини са шесткубикови – работят в различни части на града. Има райониране, сутрин гледаме да минем централна градска част, около Втора гимназия, Първа гимназия, а след о

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) решава дали да започне повторно процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В дневния ред на заседанието за днес е включена точка, според която трябва да се реши дали да бъде приет времеви график за провеждане на процедура за избора, предложен от съдийската колегия на съвета.

Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март.

Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.

Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от В

Учредяването на Граждански съвет на "Гражданско движение за президентска република" (ГДПР) за Стара Загора беше обявено от Генади Генов в Националния пресклуб в града. Вярваме, че преминаването към президентска република ще донесе стабилност, ефективност и по-ясна отговорност в управлението на страната, каза Генади Генов, председател на ГДПР. Той официално обяви учредяването на съвета от 15 членове.

"Тази инициатива цели да обедини усилията на гражданите, експертите и обществените лидери в подкрепа на реформиране на политическа система в България. Подаваме ръка на всеки, който иска България, която заслужаваме, която децата ни заслужават", каза Генади Генов. 

"През следващите седмици ще организираме поредица от срещи в общините на област Стара Загора, за да чуем вашите идеи, въпроси, притеснения. Гражданското участие е в основата на нашето движение, защото вярваме, ч

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Цветна композиция с над 3000 теменужки оформя герба на Болярово на входа на града, съобщават от общинския пресцентър. Новото зелено пространство е посветено на 50 години от обявяването на Болярово за град, които се навършиха през тази година.

В стилизиран вид с цветя са изобразени символите на герба. Дъбовите листа символизират оптимизма, зъбните колела – промишлеността, житният клас – хляба и растениевъдството, което е преобладаващ сектор на местната икономика, трите лъча – минералните извори, посочват от крайграничната община.

По повод юбилейната за града годишнина на входа на Болярово бе издигнат и 18-метров пилон с националното знаме в началото на октомври т. г. Болярово става град с държавен указ от 4 септември 1974 г. Официалният празник на Болярово бе тържествено отбелязан на 26 октомври – Димитровден, припомня .

"Сред тях са цацата, миджида, барбуна, лефера, калкана, черната морска мида, акулата, бялата мида, сафрида. Рапанът също е в този списък. Вече имаме осем предприятия за преработката му. 30 на сто от флота традиционно се занимава с улов на рапани, когато разбира се не е заровен в пясъка. Доскоро Европейският съюз го считаше за инвазивен вид, тъй като е пришелец. Той напада мидите, наруши популацията на черната морска мида, благородната стрида изчезна, част от белите миди също са обект на хищническия им набег. Така или иначе на нас ни е определено едно количество, което трябва да ловим. Ние обаче ловим 3 или 4 пъти по-малко от разрешеното. Запасът край българските брегове, съгласно научните доклади, е доста голям", посочи д-р Господинов. 

По думите му, черноморската акула също е вид, който се лови, но сравнително рядко. При нас консумацията е повече атракция, затова и количествата на улова са по-малки. "А и тя не попада в нашата икономическа зона – акулата в Черно море живее доста на Изток, при делтата на река Дунав, край бреговете на Украйна, където все по-трудно се стига. Лови се и по специален начин. Миналата година сме уловили около 15 тона. А според наблюденията на ЕС, ако ловим между 160 и 200 тона на годишна база няма никакъв проблем", каза още Йордан Господинов и добави, че всички видове от стопанско значение в Черно море са обект на някакъв вид наблюдение. 

"Това, че определени видове са под наблюдение не е лошо, защото виждаме какво се случи с хамсията. Години наред тя не живееше край българските брегове. Срещата се основно край Турция и Грузия. През последните години обаче дойде при нас. Няма нищо загадъчното в наблюдението на видовете. Учените си поставят за цел онези видове, които стопански ловим в големи количества. Всеки вид трябва да се пази, за да може да има поминък за хората. И няма значение дали сте инвестирали във фабрика, кораби, а даже и в една единствена лодка, с която се зарежда ресторантче, рибата трябва да се пази. Бизнесът подкрепя това, защото има и хора, които работят в сивия сектор – предпочитат нещо да уловят, да го продадат. Но тези, които имат работници, оборудване, сграден фонд, търгуват в целия свят, не могат да си позволят просто ей така да свърши вида рапан или цаца и край – затварят предприятието", каза изпълнителният директор на "Бг Фиш". 

По-висока квота за улов на калкан

82,5 тона за една година. Толкова е квотата за улов на калкан, която България получи по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (ГКРСМ) в Рим. Същата квота бе определена и за Румъния.  Увеличението е трайна тенденция, която се случи благодарение на общите усилия на Европейския съюз, контролните органи, учените и не на последно място бизнеса, счита Йордан Господинов. Той подчерта, че през последните години контролът е засилен, което даде положително отражение върху популацията на калкан и особено на младите форми. 

Стара Загора се включва в националната кампания за безопасно шофиране „Аз ще бъда отговорен шофьор“, организирана от Министерството на образованието и науката. Инициативата се провежда в партньорство със Спортен клуб (СК) „Автоцар Рали“ и автомобилния състезател Илия Царски, който се състезава за екипа. Това съобщиха от Община Стара Загора.

Целите на кампанията са в бъдещите водачи на моторни превозни средства (МПС) да се формира отговорно отношение към управлението на автомобил, да се стимулира познаването и спазването на правилата за движение при управление на превозно средство, да се покажат основните рискове, свързани с неправилен избор на скоростта на движение. 

Обучението за старозагорските ученици ще се проведе на 26 ноември в Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“, информираха от Общината.&

За пета поредна година по повод Въведение Богородично и Деня на християнското семейство, които отбелязваме на 21 ноември, свещеници от Софийската митрополия даряват кръв на нуждаещи се пациенти във Военномедицинска академия (ВМА). 

По същия начин, както светената вода и свещеното писание ни помагат, за да достигнем до надеждата, което е от Бога, така чрез тази дейност навръх празника Въведение Богородично, определено да бъде и Празник на християнското семейство, показваме, че има начини, чрез които да помогнем не само на нашето собствено семейство, а и на чуждите семейства, каза предстоятелят на храм „Св. Пророк Илия“ в кв. „Княжево“ иконом Дилян Цветков. Той допълни , че кръводаряването навръх този светъл празник е добър повод да се помогне на другите, дори на онези, които не познаваме. По думите му, особено сега, когато светът е разтърсен от толко

Пожарникарите са реагирали на 71 сигнала за произшествия през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.

Потушени са общо 51 пожара. Пострадал е един човек. Вчера в 13:39 ч. е получено съобщение за пожар в къща в с. Черногорово, общ. Пазарджик. Пострадал е мъж на 60 г., с изгаряне по лицето и ръцете. Бил е приет за лечение в МБАЛ – Пазарджик.

Преки материални щети има при 21 пожара, от които 13 - в жилищни сгради, един - в спомагателни, временни или паянтови постройки, четири - в транспортни средства, и три - други. Извършени са 15 спасителни дейности и помощни операции, от които три при катастрофи в транспортни средства.

Регистрирани са пет лъжливи повиквания.

Личността на Мустафа Кемал  Ататюрк е интересна и с това, че неговият пример за развитие по европейски образец е България. Това заяви на среща с читатели в Смолян Явор Сидеров, преводач на българското издание на "Ататюрк. История на идеи" на М. Шюкрю Ханиоглу. Книгата бе представена на в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян. 

„Ататюрк няма привилегията да е пребивавал дълго време в Западна Европа, той се стреми да превърне Турция в един свят, който не е посещавал и не познава директно. Най-прекият му опит от модернизираща се по западен образец страна е България“,   посочи Сидеров. Според него Мустафа Кемал е бил  толкова силно  впечатлен от всичко, което е видял в България,  че превръща този опит в политика, в конкретна програма за модернизация в Република Турция. Преводачът уточни, че "Ататюрк. История на идеи" отв

Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.

Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д

"От коментарите на риболовците и риболовните организации считаме, че младите екземпляри още в пролетния период нарастват доста интензивно, което ни показва, че в морето има достатъчно храна и най-вероятно морето е доста по-чисто, отколкото беше преди. Това имаше тежест за взетото от Европа решение, защото тя не взема случайни решения за увеличение на квотите за улов на риба. Още повече, когато имаме предвид, че рибата намалява в световен мащаб като следствие на свръхулова и замърсяванията, затоплянето на световния океан, промяната на климата и други дейности, извършвани от човека, които влияят на рибите. Рядко се случва да се увеличи квота и то в нашите географски ширини, където знаете, че правилата трудно се налагат, законите обикновено трябва да се налагат, а не да се прилагат. Но това решение е добър знак за България, за министерството на Земеделието и храните, за контролните служби и най-вече за рибарския сектор и организациите, които имаме. Дали 82 тона са достатъчно или не – никога не е достатъчно, защото на рибарите, ако има бъде разрешено ще ловят повече, но трябва да има принципи и правила докъде можем да стигнем. 82 тона не са малко. През последните години не можем да ги уловим поради други причини като КОВДИ, военни положения, учения, забрани за улов", допълни д-р Господинов. 

Контрол и самоконтрол 

Наблюденията на Асоциацията на преработвателите на рибни продукти показват, че все по-често секторът осъществява конкретни действия за самоконтрол при улова на риба и отглеждането на аквакултури.  

"Такова нещо съм наблюдавал в Испания и Великобритания например. Тоест рибари участват в контрола – кой къде лови, в какъв район, с какво и се докладват, ако има нередности. Не сме много далеч от момента, в който самите рибари масово ще започнат да докладват на институциите кой не спазва правилата и кой примерно не докладва уловите си. Защото това, което се води като статистика в България не е истинска статистика. Каква ще бъде тя, когато няма информация за примерно 200 или 500 лодки, които са влезли днес в морето и са уловили по 50-100 килограма сафрид или паламуд и не го отчитат никъде? Има много рибари, които не искат да членуват в асоциация точно подари тази причина, за да могат да реализират там нещо мъничко. Но това не е тенденция за развитие, това не е европейско. Аз съм на мнение, че трябва да има контрол и най-вече прозрачност", заяви Йордан Господинов. Той отчете, че Бг Фиш работи активно с институциите, има постоянна връзка с научните институти и почти винаги участва в дискусиите за прилагането на нови мерки и правила. "Трябва да кажем, че България доста се разви. Има много добри браншови асоциации. А нашата функционира повече от 20 години", допълни той. 

Към днешна дата в междубраншовата Асоциация на преработвателите на рибни продукти "Бг Фиш" членуват 48 фирми. От тях 27 са преработватели. Рибовъдите са 16 при общо 720 ферми за аквакултури в страната. Флотът на асоциацията наброява 53 кораба, с които се осъществява 64 на сто от улова у нас. За сравнение общият брой на регистрираните риболовни съдове в България е 1714. Д-р Господинов посочи, че българските фирми в сектора не отстъпват на тези в останалите части на Европа. Родни производители изнасят продукция за Азия, Северна Америка и в много от европейските страни.  "Скариди например България внася от Камбоджа и продава в Западна Европа", каза Господинов. 

Декарбонизацията на риболовния сектор 

"Секторът ни е доста динамичен. Още с появата на тази тема на европейско ниво ние започнахме да я разглеждаме. Миналата година имахме представителство на една срещите по темата, която се проведе във Варна. Там обсъдихме именно декарбонизацията на бранша. Имаше предимно български участници, които не оперират в България. Те представиха доста интересни технологии за пестене на гориво в корабите, за промяна на конструкцията им,  модернизация. Дори за промяна на двигателите и видовете горива", разкри Йордан Господинов. Той е категоричен, че процеси по ориентирането към зелените решения в промишлеността текат и в България. 

"Ние не сме по-далеч от поставените цели за намаляване на вредните емисии от нашите партньори в Европа. Трябва обаче да се отбележи, че нашият флот и румънският взети заедно представляват една осма от флота на Турция. Черно море не е много богатона видове и няма много голям флот. Но все пак декарбонизацията не касае само вредните емисии, които се генерират от изгорелите газове от дизеловото гориво, използвано в корабите. Тя касае и намаляването на разхода. В момента у нас се работи по няколко проекта. В един от тях, който е на Института по океанология, участва и кораб на "Бг Фиш". Там се изследва промяна на инженерната конструкция на траловете, олекотяване на мрежите. Наскоро разбрах, че е постигнато десет на сто намаление на използваното гориво в следствие на приложени инженерни промени. Ние например даваме предложение да се подмени и обшивката на корабите. Нашите плавателни съдове са остарели. Те са тежки, тромави, с много метални конструкции. В някои арабски страни например дават предложение за боядисване на корпусите със специални бои, които да намалят триенето, обшиване с пластмасови елементи. Това са все неща, които могат да се приложат в България, защото размерът на нашите кораби не позволява примерно монтирането на водородни двигатели. Това са много тежки системи, а нашите кораби са твърде къси – по 24 – 25 метра. Те са такива заради късата и висока вълна в Черно море", разясни изпълнителният директор на "Бг Фиш". 

Целите 

В Националната програма за морско дело, рибарство и аквакултури има направление в посока опазване на околната среда, включително се отпускат и средства за реализирането на различни проекти в тази посока. България всъщност не може да разпише нормативен документи без включването на такава точка и това не важи само за сектор рибарство. Господинов припомни, че България и Румъния имат създаден Консултативен съвет за Черно море, който заседава в Констанца или Варна на ротационен принцип. 

"Една от последните срещи беше насочена към климатичните промени. Бяха изнесени много интересни данни от български учени. Основното в момента е повишаването на температурата на морето, азотните "бомби", които се излизат в него и водят до повишен цъфтеж на определен планктон, който отнема кислорода, което пък създава неблагоприятна среда за рибите. Ние подкрепяме политиката, която се води у нас за изграждането на повече пречиствателни станции, по-малки изпускане на отпадъчни води", каза експертът. 

Д-р Господинов, подчертавайки, че не е експерт в тази област, изрази мнение, че водородът от Черно море може би трябва да се използва за целите на икономиката на България. Той добави, че внедряването на хибридната технология на задвижване в корабите е все още твърде сложен процес, което прави изцяло електрически кораби за стопански риболов все още абстрактна идея. 

"Не мисля, че не се развиваме. Ние сме малък, но динамичен сектор. Имаме много модерни предприятия в България. Изградиха се по-малки пристанища, надяваме се да бъдат направени и още. България е експортно ориентирана, но и внасяме суровини. Имаме отлични преработватели. Всичко това са дейности с висока добавена стойност", каза той. 

Войната е в морето 

От "Бг Фиш" са на мнение, че 2025 година ще бъде ключова за изпълнението на проекти, финансирани по програмата на рибарство на ЕС. А основният акцент ще бъде поставен върху изграждането на ферми за аквакултури в много държави предвид все по-ярката тенденция за спад на рибните запаси в световен мащаб. 

"Войната е в морето, там са бомбите, там са забраните за плаване, там са военните учения. Всички останали стачкуват, искат нещо, защото били ощетени от войната в Украйна например. Ние изкарахме много тежък период след началото на тази война. Справихме се обаче благодарение на подкрепата на институциите. Сега са отворени приемите по програмата за морско дело и рибарство и това е много важно. Нека всички представители на сектора да се възползват от европейските фондове, защото тази програма (Морско дело и рибарство) ще има своя пик през 2025 година. Тя ще продължи до 2027 година. Но 2025 година ще бъде най-силна по отношение изпълнението на проекти по програмата. Тенденцията в ЕС, която вярвам и Бг ще прегърне е изграждане повече ферми за аквакултура. Предвид намаляването на рибата в световния океан ще се залага на развъждане. Процедурите, предвид многообразието на институциите, които контролират водите, са малко тромави у нас, но мисля че трябва да се възползваме от водните басейни, които имаме. Рибата не е само ценна храна, трябва да присъства повече на масата на българина", каза д-р Йордан Господинов. 

Според него е добре в България да има диференцирана ставка на ДДС за рибата. "Не говоря за луксозни храни, а по-скоро за рибата, която се консумира най често. Ние имаме достатъчно риба, но 10 на сто ДДС на рибата ще осигури по-лесен достъп на хората до нея. Не се очаква падане на цената при една такава мярка. Цената ще се увеличава, ако няма достатъчно, а в световен мащаб рибата намалява така или иначе. Ако се намали ДДС-то за риба обаче много голяма част от "сивия сектор" ще бъде изсветлен", счита Господинов. Според вътрешно изследване Бг Фиш до миналата година консумацията на риба в България се е равнявала на 10 килограма на глава от населението на годишна база. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши в община Ловеч
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.